Panel používateľa

Štýl Šakan - Charles Ceronio

Počet zobrazení: 1836

Šakan - šikmý štýl, je jedným z piatich základných štýlov. Je možné ho nájsť vo väčšine bonsajových kolekcií po celom svete.

Šikmé stromy môžeme často pozorovať i priamo v prírode. Nakláňajú sa pod vplyvom silného vetra, v boji o svetlo ...

Štýl Šakan - Charles Ceronio

... Často ich nájdeme pozdĺž veterných pobreží, na svahoch hôr, pri jazerách a riekach. Stromy pestované v tomto štýle majú vyvolávať pocit pohybu, vyžarovať silu a vytrvalosť. Navyše, hoci tento štýl je determinovaný náklonom kmeňa, celková kompozícia musí vždy vyžarovať pocit rovnováhy a stability.

Tradičný šikmý štýl

   Prvá alebo druhá vetva sa odkláňa od kmeňa obyčajne pod uhlom 25°. Vetvy navzájom sú roztvorené ako vystreté ruky gymnastu, cvičiaceho na kruhoch.

   Bez ohľadu na sklon konárov ich špičky sa rozchádzajú vždy v horizontálnej rovine. Tradičný sklonený štýl je tvarovaný symetricky.

Štýl Šakan - Charles Ceronio

Pozícia kmeňa v miske
   Kmeň vyrastá z misky mimo jej stredu a trochu vzadu. Sklonený kmeň vytvára najväčší otvorený priestor v miske. Jeho línia by nemala príliš vybiehať z nádoby.

Štýl Šakan - Charles Ceronio

Výber misky
   Stromy s hrubými kmeňmi a ťažkými korunami korešpondujú s hlbšími oválnymi a obdĺžnikovitými miskami. Stromy so štíhlymi kmeňmi sa sadia do okrúhlych misiek. Príliš dlhé obdĺžnikovité misky sa neodporúčajú, pretože vytvárajú nezaujímavú paralelnú líniu s kmeňom stromu.

Štýl Šakan - Charles Ceronio

Štruktúra listnatých stromov
   Konáre listnatých stromov majú tendenciu menej klesať ako u stálozelených druhov a teda rastú viac horizontálne. Ostrá línia obdĺžnikovitej misky výborne kontrastuje s líniou stromu.

Korene

   Najvrchnejšia časť koreňovej sústavy hrá dôležitú úlohu v tvare hlavného kmeňa. Korene by sa mali rozbiehať horizontálne, vytvárajúc ilúziu stability potrebnej pre tento štýl. Korene oproti sklonu kmeňa majú byť silné a dobre vyvinuté. Silné korene pod skloneným kmeňom bývajú vrásčité vďaka tlakovým silám pôsobiacim v kompozícii.

Štýl Šakan - Charles Ceronio

   Ak sú korene vyvinuté len na jednej strane, najhrubší z nich by mal byť umiestnený oproti sklonenému kmeňu. Na strane bez koreňov môžeme použiť vhodne sfarbený kameň na kompenzáciu nedostatku koreňov.

Štýl Šakan - Charles Ceronio

Vyvarujte sa
- zasadiť strom pod šikmým uhlom
- nechať korene oproti náklonu vo vzpriamenej pozícii
- zahrabať do zeme zvyšok koreňov pod skloneným stromom

Hlavná vetva vypĺňa prázdny (negatívny) priestor
   Tento typ stromu vyzerá mäkko a jemne. Hlavná vetva vyrovnáva prázdny priestor pod skláňajúcim sa stromom, zatiaľ čo proporčne menšie konáre vytvárajú s ňou rovnováhu na opačnej strane. Hlboká oválna miska završuje celkovú kompozíciu.

Štýl Šakan - Charles Ceronio

© Magazín BONSAJ A ČAJ, č. 5
RNDr. Alena Ondejčíková, RNDr. Vladimír Ondejčík

Štýl Šakan - Charles Ceronio

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie