Panel používateľa

Hodnotenie suiseki Děčín 2009 II.

12. ročník celoštátnej výstavy bonsajov a suiseki - Děčín 2009

HODNOTENIE SUISEKI - POROTKYŇA ALENA ONDEJČÍKOVÁ

    Keďže do mojich rúk bola vložená dôvera i celá váha rozhodnutia, ktoré suiseki sú zo všetkých najkrajšie pre rok 2009, prikladám fotografie tých, pre ktoré som sa rozhodla. Na suiseki som hodnotila nielen technickú dokonalosť, ale predovšetkým ich výpoveď a vnútornú silu.

 Tu je poradie víťazných suiseki:

 Suiseki roku 2009: Igor Bárta, Postava, Itálie
2. Miroslav Kment, Schodový kámen
3. Ateliér Klika & Kuřátková, Figura
4. Karel Šerák, Rovina pohoří, řeka Lomnice

 Všetkým víťazom gratujujem. Na výstave bolo ešte veľa pekných kameňov a každý by si zaslúžil uznanie. No vyskytovali sa aj chybičky, ktoré sa pri výbere cien nedali tolerovať. Ulomené hrany u pekných kameňov, nepresné osadenie do daizy, nevhodný tvar i farba niektorých dajzí... No aspoň sa je kam posunúť.

Českým suisekistom gratujujem k peknej výstave. Veľa šťastia!

 12. ročník celoštátnej výstavy bonsajov a suiseki - Děčín 2009

 Suiseki Igora Bártu bolo zo všetkých najmenšie, ale neuveriteľne éterické. Malá mystická postava tíško priťahovala pozornosť vnímavých ľudí a čupnúť si k nej, dívať sa z očí do očí bolo pre mňa veľkým zážitkom. Preto som toto suiseki vybrala ako Suiseki roku 2009.

 12. ročník celoštátnej výstavy bonsajov a suiseki - Děčín 2009

 Miroslav Kment vystavoval suiseki s dokonalým povrchom, intenzívnou čiernou farbou, akú si vysoko vážia Japonci a výraznou horizontálnou členitosťou.

 12. ročník celoštátnej výstavy bonsajov a suiseki - Děčín 2009

 Ateliér Klika & Kuřátková umiestnil suiseki do sklenených vitrín, čo je vo svete suiseki zriedkavosťou. Trochu sa mi zdalo, že sklenená vitrína berie suiseki vzduch a priestor, no ocenila som silu a jednoznačnosť samotného kameňa.

 12. ročník celoštátnej výstavy bonsajov a suiseki - Děčín 2009

 Poslednú cenu som udelila Karlovi Šerákovi za pekné suiseki znázorňujúce svojráznu horu. Krásny povrch dobré osadenie kameňa do daizy.

Text a foto: Alena Ondejčíková

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie