GOODBYE, BONSAI SLOVAKIA! ... ALEBO TROCHU NOSTALGIE NA ZÁVER
Medzinárodná výstava Bonsai Slovakia bola naša srdcová záležitosť, naša láska, vášeň, každoročný jarný tranz. Múza, ktorej sme po 20 rokov každú jar položili k nohám 4 mesiace života.
Bonsai Slovakiu sme navrhovali, kreslili projekty, organizovali, hľadali sme rovnako nadšených ľudí, ochotných sponzorov, mediálnych partnerov, účinkujúcich... Tvorili sme plagáty, katalógy, grafiku i program, tlačili pozvánky a formuláre pre vystavovateľov, opravovali chyby v názvoch stromov, v pavilóne sme chodili po kolenách, ukladali po zemi okruhliaky, roznášali podstavce pod bonsaje, do vitrín sme aranžovali čajové kanvičky a suiseki, na steny vešali fotografie a kaligrafie, rozkladali a aranžovali nábytok v čajovni...
Veľmi nám záležalo na tom, aby bola Bonsai Slovakia krásna a nápaditá. To, čo sme videli vo svete, sme sa snažili vylepšiť a priniesť na Slovensko. Celé roky sme pozývali zahraničných bonsajových i čajových majstrov, snažili sme sa ich nadchnúť, zapáliť, aby vo svojom nabitom programe si našli miesto a mali chuť prísť do Nitry veľakrát na vlastné náklady. Počas výstavy sme sa im venovali, riešili všetky ich potreby a želania. Vladimíra s úsmevom volali Muž „No Problem", pretože tak odpovedal na akúkoľvek ich požiadavku, ktorú obratom aj vyriešil. Veľmi sme sa snažili, aby odchádzali domov očarení slovenskou pohostinnosťou.
Popritom sme spolu alebo striedavo stále stáli na pódiu s mikrofónom v ruke, usmerňovali, moderovali a tlmočili non-stop program výstavy, ktorý už v prvých rokoch nadobudol charakter festivalu. Aj sami sme radi predvádzali čajové rituály či demonštrácie tvarovaní bonsajov. Sprevádzali sme výstavou delegácie, robili rozhovory pre médiá, spolupracovali s veľvyslanectvami, vysvetľovali zvedavým návštevníkom i deťom, ako sa pestujú bonsaje a ako sa pije čaj.
Naše deti sme od malička brali zo školy, aby boli na výstave s nami, aby zažili tú neopakovateľnú, pestrú, medzinárodnú multikulturálnu priateľskú atmosféru nadšenia a spolupatričnosti. Aj Vladko a Barborka vystavovali svoje detské bonsaje pestované zo semienok či kamene suiseki, ktorým pred výstavou ostrým nožíkom vyrezávali na mieru podstavce z balzy. Už keď boli trošku starší, výdatne nám pomáhali pri organizácii výstavy. Dokumentovali a fotili program, tlmočili, starali sa o zahraničné delegácie a veľvyslancov. A predvádzali tiež krásne čajové rituály a fundované tvarovania bonsajov.
Bolo to fascinujúcich, hutných 20 rokov (aj keď oficiálne počítame len 19 ročníkov). Výstavu Bonsai Slovakia sme tvorili v nadšení, v pote, sem tam aj v slzách. Čelili sme kritikám, prečo je tento bonsaj tu, keď mohol byť aj tam, prečo je tento kameň vedľa tohto a nie sám... A temer každý rok sme si uťahaní skalopevne sľúbili, že už nikdy viac, a potom že ešte áno, lebo sme mali chuť realizovať ďalšie nové nápady.
Vo svete si získala medzinárodná výstava veľmi dobré meno a rešpekt. A aj zopár vzácnych ocenení. Salvatore Liporace, majster svetového mena, ktorý má svoje školy po celom svete a vystupuje na najlepších svetových výstavách povedal, že Bonsai Slovakia je najlepšie zorganizovanou bonsajovou výstavou vo svete, akú kedy videl a ponúkol nám, aby sme takúto výstavu zorganizovali pre neho v Taliansku.
Vysoko si ceníme zlaté medaily, ktoré nám obom udelila za túto popularizáciu bonsajistiky na Slovensku organizácia World Bonsai Friendship Federation na 6. svetovom bonsajovom kongrese v Portoriku.
Bonsai Slovakia patrila rozsahom k veľkým výstavám – každoročne sa na nej prezentovalo 70-100 pestovateľov bonsajov a tvorcov suiseki zo Slovenska i zo zahraničia, bývalo vystavených okolo 300 bonsajov a 100 kameňov suiseki, na programe sa každý rok zúčastňovali účinkujúci z 10-16 krajín sveta. Na niekoľkých ročníkoch sa na pódiu stretali majstri zo 4 kontinentov. Mnohí z účinkujúcich začali spolu kooperovať, bonsajisti získavali pozvania na ďalšie zahraničné výstavy a umelci, ktorých sme spájali na pódiu vytvorili unikátne hudobné projekty (slovenská fujara v súznení s indonézskym anklungom či japonským spevom).
Charakterom a štýlom sa Bonsai Slovakia líšila od ostatných bonsajových výstav – napríklad priestorovou expozíciou bonsajov a najmä bohatým festivalovým programom plným hudby, tanca, čaju, kultúry a umenia. Ovplyvnila vznik ďalších podobných výstav, napríklad na Litve, či fujarový festival na Slovensku, i modifikáciu ďalších významných výstav smerom ku kultúrnej show a spontánnej veselosti, ktorá na bonsajových výstavách dosť chýbala.
Prvý ročník výstavy Bonsai Slovakia bol pre nás veľkou výzvou. Keď sme vošli do výstavného pavilónu, ktorý sme mali zaplniť bonsajmi, mali sme pocit, že je taký veľký, že ani nedovidíme na jeho koniec. Preto sme v krátkom čase, precestovali Európu a poznášali od popredných bonsajistov exponáty, aby sme predstavili Slovensku európsku bonsajistiku. Aj kvôli ostatným ročníkom sme veľa cestovali, spoznávali a kontaktovali majstrov zvučných mien.
Po 10. ročníku výstavy sme nafotili, napísali, graficky spracovali a vydali reprezentačnú publikáciu Bonsai Slovakia – Kniha priateľstva v slovenčine i angličtine. Bola prierezom diania počas 10 rokov výstavy a na kvalitných fotografiách zachytávala krásu a tvorbu bonsajov.
Bonsai Slovakiu sme robili predovšetkým pre vlastný dobrý pocit. Pre ten fantastický vír energie, priateľstva a porozumenia, aký vznikal na každej výstave. Energie spolupatričnosti bez ohľadu na rôznosť filozofií, náboženských presvedčení či zvykov. Práve kultúrne odlišnosti nás spájali.
Taká bola Bonsai Slovakia. Odovzdali sme jej veľký kus svojej duše a rovnako veľa sme dostali späť.
Ďakujeme všetkým skvelým ľuďom, ktorí sa výstavy Bonsai Slovakia zúčastnili ako vystavovatelia, účinkujúci, sponzori, mediálni partneri, realizátori, pomocníci, fanúšikovia či náhodní návštevníci. Ďakujeme Agrokomplexu a jeho ochotným ľuďom za 20 rokov spolupráce a ústretového prístupu.
Alenka a Vladimír Ondejčíkoví
Bonsai Slovakia - Čajvňa dobrých ľudí, Nitra
Ešte raz Vám všetkým ďakujeme!