Juniperus, Belgicko
RNDr. Vladimír Ondejčík - tvarovanie borievky s Akiom Katom
Juniperus chinensis - tvarovanie z roku 1999
Počas Ginkgo Bonsai Award |
|
Borievka bola v roku 2006 zaradená do veľkej viacjazyčnej knihy
A collection of World Gold Award Bonsai vydanej v Číne.
WORKSHOP S MAJSTROM AKIOM KATOM OČAMI VLADIMÍRA ONDEJČÍKA
LOCHRISTI- NAJKRAJŠIE BONSAJE EURÓPY
Lochristi je malé belgické mesto pri Gente, neďaleko historických Antverp. Tu sa konal koncom septembra druhý ročník výstavy GINKGO BONSAI AWARD SHOW.
GINKGO BONSAI AWARD SHOW - výstava najkrajších bonsajov Európy, ktorá inšpirovala mnohých milovníkov a pestovateľov bonsajov. Boli tam unikátne bonsaje, množstvo stretnutí s priateľmi, odborné diskusie a zaujímavá tvorivá dielňa s japonským majstrom Akiom Katom. Pokúsim sa Vám priblížiť aspoň kúsok tejto neopakovateľnej atmosféry.
AKIO KATO
Pán Akio Kato bol čestným hosťom výstavy GINKGO BONSAI AWARD SHOW. A bol to práve on, kto rozhodoval, ktoré bonsaje budú ocenené ako najkrajšie bonsaje Európy.
Akio Kato pochádza z jednej najznámejších japonských rodín, ktorá pestuje bonsaje už celé generácie v samotnom "srdci" japonskej bonsajistiky, ktorou je preslávené mesto Omiya a je majstrom i učiteľom ich rodinnej školy. Som rád, že som mal možnosť s ním pracovať a zúčastniť sa tvorivej dielne pod jeho vedením. Bolo to veľmi zaujímavé a podnetné, a preto by som sa rád s Vami podelil o svoje dojmy.
GINKGO BONSAI CENTRUM
Ginkgo bonsai centrum, ktoré vedie pán Danny Use, organizátor tejto prekrásnej výstavy, je naozaj pozoruhodné. Je tu prekrásne bonsajové múzeum vytvorené v štýle orientálnej záhrady s veľkým počtom bonsajov z rôznych kútov Európy. Rozsiahle machové koberce, drobné azalky a miniatúrne kríčky, všetko precízne vysadené, vytvárajú neopakovateľný zážitok každého návštevníka.
V ponuke bonsai centra sú bonsai misky, náradie i bonsaje. Je tu aj mimoriadny počet rastlín pripravených na tvarovanie. Každý tvorca si tu určite príde na svoje, lebo si môže vybrať z množstva rôznych borovíc, borievok, hlohov, bukov, ..... v širokej škále veľkostí .
WORKSHOP
Na výber rastliny, ktorá sa tvarovala, som mal len niekoľko minút. Nakoniec som sa rozhodol pre borievku - dvojkmeň, vysokú 70-80cm. Borievka sa zapáčila na prvý pohľad aj Akiovi Katovi, pre svoje možnosti tvarovania i techniky drôtovania.
Tvorivá dielňa sa konala v osobitných priestoroch bonsai centra, vyhradených na tvarovanie bonsajov. V ten deň bolo krásne a slnečné počasie. To sme ešte nevedeli, že to pre nás bude značná nevýhoda, lebo počas prvých hodín spoločnej práce na borievke sme si aj s Akiom Katom a ďalšími pripadali ako v horúcom Japonsku. Lebo presne tak na nás pôsobilo teplo, ktoré do miestnosti sálalo presklennou strechou. Pán Kato so svojim priateľom začali spočiatku komunikovať len po japonsky a vtedy nám musel pomáhať s tlmočením kolega z Holandska.
Atmosféra aj napriek teplu a kvapkám potu bola výborná a srdečná, dokonca aj pán Kato sa pustil do angličtiny. Prezradím , že okrem bonsajov má Akio Kato rád aj hudbu, najmä skupinu Beatles.
TVAROVANIE
Po úvodných slovách, nastalo dôkladné zoznámenie sa s rastlinou. Po prezeraní zo všetkých strán, sme určili čelný pohľad s tým, že ostal zachovaný dvojkmeň. Určili sme výšku jednotlivých kmeňov tak, že ľavý kmeň by bol nižší a s mŕtvym jinom na konci. Pravý kmeň by mal ostať vyšší. Jeho vrchol sa zapestuje a bude bez mŕtveho jinu, aj keď sme ho skrátili, lebo dva mŕtve jiny by sa "bili".
Po určení základných výšok, sme prestrihali jednotlivé vetvičky. Ponechali sa iba tie , ktoré vytvárali optimálne jednotlivé "poschodia" na strome v danej dobe s tým, že časom sa ešte poniektoré vystrihajú. Aj so skracovaním, boli obmedzené možnosti, lebo len niektoré z nich boli dlhé – tie sa skrátili, no ďalšie by bolo treba dopestovaním "predĺžiť". Po dohotovení základného strihu, ale ešte pred drôtovaním sme kmene dôkladne očistili drôtenou kefou, čím vystúpila pekná červenkastá farba kôry borievky a zároveň, aby sa predchádzalo pôsobeniu škodcov na ňu.
Po predchádzajúcej dôkladnej príprave sme sa pustili do drôtovania. Väčšina vetvičiek bola jemná a preto sme nepoužívali drôty veľkej hrúbky. Drôtovali sme aj najjemnejšie z nich, aby sa čo najlepšie zatvarovala celá rastlina. Po tejto mravenčej práci nastalo finále. Tým bolo vytvarovanie vetvičiek do požadovanej formy, v ktorej by mali v budúcnosti rásť. Asi po piatich hodinách sme si mohli s pánom Akiom Katom podať ruky. Dielo bolo hotové! No to bol len začiatok nového stromu, ktorý by sa mal dopestovať počas nasledujúcich rokov. Po niekoľkých rokoch sa bonsai presadí do obdĺžnikovej misky. Avšak ešte predtým sa dosype substrátom tak, aby rozdvojenie kmeňa bolo nižšie a rastlina zapustila vyššie koreňovú sústavu.
Bolo mi potešením pracovať s pánom Akiom Katom. Ukázal sa ako výborný majster i učiteľ. Budem rád, ak prijme naše pozvanie do Nitry a bude vzácnym hosťom jedného z ďalších ročníkov medzinárodnej výstavy BONSAI SLOVAKIA.
RNDr. Vladimír Ondejčík
AKIO KATO, VNUK LEGENDÁRNEHO SABURA KATA A VLADIMÍR ONDEJČÍK.