Panel používateľa

Štýl Čokan - Charles Ceronio

Počet zobrazení: 1637

Keď si pomyslíme na rovné, pravidelné, vzpriamené stromy, predstavíme si zväčša borovice, cédre a iné ihličnany. Áno, práve tieto úžasné stromy často tvarujeme v štýle Čokan (Chokkan). No i niekoľko ďalších typov stromov, ako napríklad baobab s pôsobivým kmeňom a metlovitou korunou, by sme mohli priraďovať ktomuto štýlu. Avšak takéto bonsaje, aj keď majú priamy kmeň, nie sú typickými príkladmi klasického štýlu Čokan.

Štýl Čokan - Charles Ceronio

Tak ako vyplýva z názvu štýlu Čokan, kmeň musí byť perfektne rovný, nanajvýš v jeho línii môžeme cítiť veľmi jemne vlnivý pohyb. Pravidelný vzpriamený štýl je inšpirovaný stromami rastúcimi predovšetkým na severnej pologuli, kde sa môžeme stretnúť s nádhernými majstrovskými dielami priamo v prírode. Podľa mňa sú bezpochyby najpôsobivejšie obrovské sekvoje (Sequoia gigantea) rastúce v Yosemitskom parku v Kalifornii. Tieto giganty sa týčia až do výšky 90 m a patria medzi najvyššie stromy planéty. V Európe môžeme obdivovať majestátne libanonské cédre a v Ázii zasa cédre himalájske. Tieto stromy sa tradične formujú v trojuholníkovitom tvare, čo zodpovedá aj ich prirodzenému vzrastu v prírode. V Japonsku takto rastú biele, čierne a červené borovice rovnako ako kryptomérie. V južnej Afrike zasa nájdeme  úžasné stromy rodu Podocarpus, rastúce vlesnatých oblastiach ako zvyšky flóry, aká tu bola pred tisíckami rokov. Je dôležité pochopiť a naučiť sa pravidelne vzpriamený štýl Čokan skôr, ako sa dostaneme k iným bonsajovým štýlom. Ak hneď na začiatku zvládneme základné pravidlá tohto štýlu, naučíme sa aplikovať univerzálne platné princípy v celej bonsajovej tvorbe. 

štýl čokan

čokan

1. Vzpriamený kmeň je dominantným prvkom štýlu Čokan a vytvára dojem priamosti a stability. Žiadne, alebo len veľmi jemné zvlnenie kmeňa je možné pri tomto štýle tvarovania bonsajov.

2. Starý prísne vzpriamený strom- Konáre sú pod váhou veku a zimných nánosov ťažkého snehu tlačené nadol.

čokan

3. Vzpriamený dvojitý kmeň- Dva kmene alebo dvojitý kmeň stromu vychádzajú zo spoločnej koreňovej bázy a tvoria harmonický celok.

4. Vzpriamený dvojitý kmeň- Dva kmene alebo dvojitý kmeň stromu vychádzajú zo spoločnej koreňovej bázy a tvoria harmonický celok.

čokan

5. Efekt nepriaznivých klimatických podmienok- Suchý vrchol pripomína starý strom. Kolmo rastúci nový konár vytvára dvojkmeň. Dlhá nízka obdĺžniková miska zjemňuje celé dielo.

6. Bútľavý strom- Bútľaviny sa často vyskytujú v prírode. Tomuto starému vzpriamenému stromu dávajú dramatický pôvab. 

štýl čokan

© Magazín BONSAJ A ČAJ, č. 3 
RNDr. Alena Ondejčíková, RNDr. Vladimír Ondejčík 

čokan

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie