SERISSA FOETIDA - STROM TISÍCICH HVIEZD
Počet zobrazení: 2593
Serissa foetida, Strom tisícich hviezd, je stálozelená drevina pochádzajúca zo subtropických a tropických oblastí východnej Ázie, preto sa jej dobre darí v podmienkach našich interiérov, pokiaľ jej zabezpečíme pre rast to, čo nevyhnutne potrebuje.
STROM TISÍCICH HVIEZD
článok z magazínu BONSAJ a ČAJ č.2
Text a foto:
RNDr. Vladimír Ondejčík, RNDr. Alena Ondejčíková
Bonsai centrum Nitra
SERISSA FOETIDA
Patrí medzi obľúbené bytové bonsaje vďaka záplave drobných kvetov a bizarnému kmeňu.
Svoje poetické pomenovania Strom tisícich hviezd a Júnový sneh dostala už vo svojej pôvodnej vlasti v Číne, kde sa vyskytuje v súvislých porastoch a pestuje sa i v záhradách pri domoch.
Jej jemný vzhľad pôsobí krehko žensky a trochu nostalgicky. Už na prvý pohľad si vie získať človeka.
Serissa je stálozelená drevina pochádzajúca zo subtropických a tropických oblastí východnej Ázie, preto sa jej dobre darí v podmienkach našich interiérov, pokiaľ jej zabezpečíme pre rast to, čo nevyhnutne potrebuje.
ZBRANE STROMU
I taká nežná drevina, akou je serissa, má svoje zbrane. Tou prvou je vysoký obsah aromatických silíc v listoch, ktoré pri porušení bunkových membrán, napríklad pri strihaní, páchnu. Túto vlastnosť vystihuje aj jej latinský názov foetida – smradľavá. Jej čudná vôňa nie je človeku nepríjemná, navyše ju cítiť len pri priamom zásahu do koruny, zato drvivá väčšina škodcov ju neznáša. Proti nim je teda obsah vonných látok v pletivách účinnou obranou.
Druhou silnou zbraňou Stromu tisícich hviezd je rýchla reakcia na nevhodné pestovateľské podmienky a zásahy. Ak premiestnime serissu na nepriaznivé miesto, znížime osvetlenie, položíme ju ku hrejúcemu radiátoru či televízoru alebo ju zabudneme polievať, náhle jej časť listov ožltne a opadne. Tento šok je väčšinou dostatočný pre neskúseného alebo zábudlivého pestovateľa, aby neodkladne napravil to, čo treba. A stromček sa akoby popod fúzy usmeje a vzápätí sa bohato olistí, keď už je všetko v poriadku. Vďaka tomuto včasnému upozorneniu na nevhodné životné podmienky a rýchlej náprave dokáže strom prežiť naozaj dlho. >>>
PRE DLHÝ ŽIVOT
Čo teda potrebuje Serissa foetida, aby proti nám nemusela používať svoje osvedčené zbrane? Prejdime si nároky stromu krok po kroku i preto, že podobne sa pestuje väčšina bytových bonsajov.
MIESTO PRE STROM
Serissa foetida má rada dostatok svetla, nie však priame pražiace slnečné lúče. Ideálne ju umiestnime na východné alebo západné okno alebo na stolík, nie ďalej ako 40 cm od okna. Majme na pamäti, že dvojité sklá, záclony a nebodaj žalúzie dramaticky znižujú svetelnosť v miestnosti. Uvádza sa, že serissa potrebuje nevyhnutne minimálne 1000 Luxov pre dostatočnú fotosyntézu. Ak máme prirodzeného svetla málo, dosvietime ju žiarovkami blízkymi bielemu svetlu. Serisse veľmi dobre prospieva letnenie vonku na mierne tienistom mieste. Vhodné umiestnenie je pre tento druh stromu zvlášť dôležité a aj na časté prenášanie sem a tam reaguje serissa zhadzovaním listov.
Pozor na prúdiaci suchý vzduch z vykurovacích telies, ale aj z prí-strojov, napr. z televízora. Jemné listy serissy sa v ňom môžu ľahko poškodiť. Nájsť vhodné stanovisko pre bytový bonsaj je pri každom druhu základnou podmienkou dobrého rastu.
Ak má serissa vhodné miesto a dostatok svetla, jej lístky sú tmavozelené a pevné. Pri nedostatku slnečných lúčov bledne a lístky sa začínajú stáčať po okrajoch. I mladé konáriky sa vyťahujú a koruna pôsobí prázdnym dojmom. >>>
ŽIVOTODÁRNA VLAHA
Serissa má rada dostatok vlahy. Jej korene by vlastne nikdy nemali úplne vyschnúť. Polievame ju preto denne bohato a zároveň rosíme jej nežné lístky. Ak však strom necháme dlhodobo stáť vo vode, korienky môžu začať odhnívať a to tiež zdraviu stromu nepridá. Snažíme sa preto citlivo nájsť rovnováhu pri polievaní bonsaja. Rosiť listy môžeme však naozaj často. Prospeje to i klíme nášho bytu. Polievanie sa odporúča jemne dočasne znížiť po hlbokom strihu koruny stromu. Zmenší sa tým odparovacia plocha a drevina tak prirodzene potrebuje menej vody. S pučiacimi novými lístkami sa opäť vrátime k pôvodnému polievaciemu režimu.
Bonsaje je najlepšie polievať jemnou spŕškou vody zhora na substrát. Ak polievame zospodu, musíme vedieť, že bonsaj je dobre poliaty až vtedy, keď voda prenikne zospodu až na samotný povrch. Ale aj v tomto prípade polievame občas zhora, čím sa zmyjú minerálne soli vzlínajúce na povrch a zabráni sa vysoľovaniu substrátu.
Pri správnom polievaní má strom zdravý zjav. Ak sa nám podarí bonsaj prepolievať, lístky mu ochabnú, blednú a zmäknú. Ak má serissa vody málo, lístky sú pevné ale bledé, začínajú žltnúť a opadávať.
ZDRAVÁ VÝŽIVA STROMU
Majme stále na pamäti, že len zo samotného substrátu bonsaje nevyžijú a musíme ich pravidelne a výdatne hnojiť. Ak chýba základná výživa, lístky stromu strácajú tlak, serissa málo kvitne a chradne z roka na rok. Preto už na jar začíname vegetačnú sezónu 2-3 hnojeniami tekutými hnojivami bohatými na dusík a potom pokračujeme v pravidelnom hnojení každé 2 týždne až do októbra. V zime stačí hnojiť len asi raz za mesiac. >>>
HUSTÁ KORUNA PLNÁ KVETOV
Serissa foetida kvitne veľmi bohato predovšetkým okolo júna a potom po celý rok sa jej objavujú v korune malé jemné kvietočky, ktoré sa tvoria na koncoch mladých výhonkov. To nás vedie k dileme, či pravidelne strihať serissu, aby mala pekný tvar, alebo nechať vetvičky povyrastať, aby nasadila čo najviac kvetov. Opäť je dobre nájsť tú správnu rovnováhu.
Môžeme serissu ostrihať skoro na jar, potom ju nechať kvitnúť a v zaštipovaní mladých výhonkov (nechávame 2-3 páry lístkov) pokračovať až od októbra. Len do dĺžky prerastené výhonky skracujeme aj medzitým.
U variet s výrazným jarným kvitnutím tvarujeme strom strihom až po odkvete. Záplava kvetov je znakom zdravia a vitality bonsajov.
Serissu môžeme pravidelne omladzovať výraznejším strihom. Najmä v zime zvykneme odstraňovať nepotrebné suché a križujúce sa konáre a raz za 2-3 roky skoro na jar strom môžeme tvrdo zostrihať (odstránime sekundárnu a terciálnu vegetáciu), aby sa opäť nalial vitalizujúcou energiou. Tesne pred omladzujúcim strihom je dobre serissu pohnojiť a po zostrihu menej polievať, kým sa nanovo nezazelení.
PRESÁDZANIE
Pozorný pestovateľ na stromoch sám rozozná, kedy ich treba presadiť. Spravidla je dobre vymeniť substrát raz za 2-3 roky a dlhé stočené korene pritom skrátiť. Ako substrát môžeme pritom použiť napríklad aj vzdušnú japonskú akadamu, alebo do záhradníckeho substrátu primiešať trochu zeolitu. (Problematikou substrátov sa budeme ešte v našom magazíne podrobnejšie zaoberať.)
Ak striháme korienky, dbáme na to, aby sme znížili i listovú plochu a zásadne pri tom používame čisté a ostré nožnice. Po presadení polievame pravidelne, no menej a o to viac stromčeky rosíme na listy.
KRÁSNY TVAR
Serissa foetida sa tvaruje najmä strihom. Drôt používame najmä na začiatku tvarovania pri hľadaní optimálnej podoby stromu. Pri drôtovaní musíme dávať pozor na jemnú kôru stromu a tiež je vhodné deň pred tvarovaním konárikov strom nepoliať, aby bol ohybnejší.
Serissy sa často vďaka svojim dramatickým koreňom a kmeňu vysádzajú na skaly a do exotických krajinných scenérií.
Láske a pozornosti svojho pestovateľa a opatrovateľa sa odvďačia tisícimi hviezdami vo svojej zelenej korune.
Text a foto:
RNDr. Vladimír Ondejčík, RNDr. Alena Ondejčíková
Bonsai centrum Nitra
Toto je zobrazenie celého článku tak, ako bol uverejnený v magazíne Bonsaj a čaj č. 2
Magazíny si môžete objednať na našej stránke.