Panel používateľa

PESTOVANIE SATSUKI

Počet zobrazení: 1445

STANOVISKO Bonsajom satsuki sa od jari do jesene dobre darí v záhrade v jemnom polotieni. Chránime ich pred ostrou slnečnou páľavou, ktorá ich môže poškodiť a zapríčiniť rýchle opadávanie kvetov. V tieni a relatívnom chlade by mal byť najmä koreňový systém a substrát, v ktorom satsuki rastie. Majú rady svieži vzduch a teploty okolo 20°C.

PESTOVANIE SATSUKI


ZIMOVANIE

  Hoci satsuki pomerne dobre znášajú chlad a väčšinou znesú aj občasný pokles teploty pod bod 0°C, chránime ich pred mrazom a pestujeme ich v zimných záhradách alebo v chladných skleníkoch. Aj počas zimy potrebujú dostatok svetla a teploty okolo 8-15°C. Nie je vhodné zimovať azalky v teplom a suchom byte. Prípadný silnejší mráz poškodzuje predovšetkým nadzemné časti rastlín, najmä listy, ktoré však väčšinou dobre zregenerujú počas ďalšej vegetačnej sezóny vďaka odolnému koreňovému systému.

POLIEVANIE

  Azalky polievame bohato a dbáme na to, aby ich zemný koreňový bal vôbec nepresychal. Najvhodnejšie je polievať ich dažďovou vodou, pretože tvrdé podzemné vody rýchlo znižujú kyslosť substrátu. Ak predsa polievame tvrdou vodou s vyšším obsahom minerálov, ktoré kyslý substrát neutralizujú, je vhodné azalky každoročne presadiť do nového substrátu kyslého charakteru. Niektorí pestovatelia odporúčajú raz mesačne pridať do zálievky trošičku vínneho octu. (Starí Rimania polievali niektoré stromy vínom možno z podobného dôvodu). Azalky počas kvitnutia nerosíme na kvety a chránime ich pred dažďom, aby kvety nezvädli a neopadli. Pamätáme na to, že silnejšie preschnutie koreňov môže mať pre bonsaj tragické následky.

bonsaj satsuki

HNOJENIE

  Hnojíme pravidelne každé dva týždne od skorej jari do obdobia kvitnutia a po odkvitnutí pokračujeme až do začiatku zimy. Keď satsuki rozkvitajú, odporúča sa prestať hnojiť, aby rast listov nepotlačil tvorbu kvetov. Niektorí pestovatelia v Kanume, používajúci dlhodobé hnojivá, ako napr. Biogold, však hnojenie počas kvetu neprerušujú. Vhodné je použiť hnojivá pre kyslomilné dreviny alebo pre azalky.

PRESÁDZANIE

  Odporúčame presádzať azalky skoro na jar alebo potom až po odkvitnutí. Najvhodnejším substrátom je kanuma (Bonsaj a čaj č. 7), ktorú môžeme prípadne miešať s akadamou. Ak použijeme klasický zemitý substrát, mal by mať pH 4,5 - 5,5 a dobrú drenáž. Azalky rastú dobre a rýchlo, najmä ich korene vytvárajú množstvo vlásočníc a stáčajú sa dovnútra. Preto presádzame mladé azalky každý rok, prípadne po 2-3 rokoch vtedy, keď sa substrát v miske celkom prekorení.

bonsaj bonsaj

STRIHANIE A ZAŠTIPOVANIE

  Majme na pamäti, že azalky rastú kríčkovito viac po stranách a zospodu ako na vrchole. Podľa toho ich aj tvarujeme strihom. Zaštipujeme a zastrihávame mladé výhonky podľa požadovaného tvaru až po odkvitnutí. Azalky dobre znášajú aj hlboký rez. Nezabudnite pedantne odstraňovať odkvitnuté kvietky z koruny. K pestovaniu a tvarovaniu japonských azaliek satsuki sa ešte vrátime.

bonsaj


© Magazín BONSAJ A ČAJ
RNDr. Alenka Ondejčíková - Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 9

bonsaj

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie