Panel používateľa

PÁR SLOV O BONSAJOVÝCH ŠTÝLOCH – Charles Ceronio

Počet zobrazení: 1354

„A Boh stvoril všetky druhy stromov rastúcich zo zeme – stromy, ktoré boli príjemné na pohľad...“
Genesis 2:9
Stromy sú jedným z najpôsobivejších božích diel a pestovatelia bonsajov na celom svete sa nimi inšpirujú pri tvorbe majstrovských kúskov ...

PÁR SLOV O BONSAJOVÝCH ŠTÝLOCH – Charles Ceronio

   John Naka v knihe Bonsai Techniques I. začína kapitolu o rôznych bonsajových štýloch výrokom: „Je fascinujúce študovať stromy v prírode a vizualizovať ich tvary v bonsajoch." Hoci nie všetky stromy v prírode majú dostatočný výraz na to, aby mohli iniciovať nový bonsajový štýl. Predstavte si napríklad obraz 90 m vysokej, 2 000 rokov starej sekvoje so stĺpovitým kmeňom bez konárov. Nesmierna výška stromu by mohla bezprostredne viesť ku kategorizácii prísne vzpriameného štýlu.

   Stojac pred obrovským baobabom so sudovitým kmeňom s priemerom 16 m, ktorý bol vyše 3 000 rokov starý, slávny japonský majster John Naka povedal, že sa cítil ako malé zrnko prachu, ležiace pod obrovským horstvom. A dnes už máme nový štýl „baobab" zaradený medzi pôvodné africké bonsajové štýly.

   Hoci bonsajové umenie pochádza z Číny, boli to Japonci, ktorí mali najväčší vplyv na koncepciu a filozofiu bonsajov, ako ju poznáme dnes. Podobne však i pestovatelia bonsajov na západe, zvlášť Američania, boli ovplyvnení vlastným prírodným prostredím a kultúrou pri vyjadrovaní tejto orientálnej umeleckej formy. Preto i v svojráznej Afrike boli autorsky vytvorené nové pôvodné africké štýly bonsajov typu baobab, Piernief (dáždnikovitý strom), strom s plochým vrcholom, savanový ker, divoký figovník a ďalšie, úplne odlišné od tých, ktoré môžeme nájsť v Amerike, Európe alebo v Japonsku.

Základné štýly bonsajov

   Hoci sa bonsaje tvarujú podľa množstva rôznych štýlov, len 5 z nich je základných. Z nich sa odvodzujú všetky ďalšie.
ČOKAN - Prísne vzpriamený štýl   MOJO-GI - voľne vzpriamený štýl
                 ČOKAN - Prísne vzpriamený štýl                                      MOJO-GI - voľne vzpriamený štýl
ŠAKAN - sklonený šikmý štýl                                                                   ŠAKAN - sklonený šikmý štýl

HAN-KENGAI - polokaskáda   KENGAI - úplná kaskáda
                  HAN-KENGAI - polokaskáda                                                  KENGAI - úplná kaskáda

© Magazín BONSAJ A ČAJ
RNDr. Alena Ondejčíková, RNDr. Vladimír Ondejčík - Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 2

Bonsaj a čaj č. 2


Pekný bonsaj štýlu MOJO-GI môžete najsť aj na našom E-shope
pôdokarpus

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie