Panel používateľa
Späť

O JABLKU GRANÁTOVOM

Počet zobrazení: 1286

GRANÁTOVNÍK PÚNSKY

Punica granatum L. vďačí za svoj názov Kartágu, odkiaľ sa dostal do Ríma. "Punica" je totiž rímsky názov Kartága (spomeňme si napr. na púnske vojny).

Je to mimoriadne dekoratívna okrasná rastlina - krovitý, opadavý, tŕnistý strom, dosahujúci vo voľnej prírode výšku 5 m a vek 200 i viac rokov. A zároveň je to aj veľmi cenná ovocná rastlina, reprezentovaná viacerými formami a druhmi (má vyše 150 odrôd).

O JABLKU GRANÁTOVOM

ČERVENÉ ČÍNSKE LAMPIÓNY
   Od mája do augusta sú husté ohybné vetvičky granátovníka doslova obsypané šarlátovočervenými veľkými kvetmi, pripomínajúcimi čínske lampióny. Tieto nádherné ohnivé kvety, ktoré nezvädnú ani pri najväčšej horúčave, sa vytvárajú v pazuchách listov a na koncoch tenkých mladých vetvičiek. Listy rastúce v pároch, na dotyk suché sú tmavozelené, úzke a dlhé.

   V dobe dozrievania plodov je strom "ovešaný" ťažkými červenožltkasto-hnedými kožovitými granátovými jablkami, ktoré sa pevne držia vďaka mocným drevnatým stopkám. Zrelé plody ešte na strome občas prasknú, aby sa obdivovateľ zahľadel na veľké množstvo zrniek, obalených kvapkou šťavy - kapsulou šťavnatej, jedlej dužiny. Farba zrelej dužiny môže byť od tmavočervenej cez ružovú až po žltú a bielu. Líši sa aj chuťovo – od kyslej a kyslo-sladkej u divo rastúcich druhov po sladko-kyslú až sladkú u kultivarov.

SYMBOL OHNIVEJ LÁSKY
   V starobylom Grécku boli plody granátovníka považované za symbol ohnivej všemohúcej lásky. V cyperskom meste Patos, kde boli objavené najlepšie zachované mozaiky predhelenistickej doby, sme si všimli nádherné zobrazenie strapca hrozna a granátového jablka - výstižných symbolov štedrej matky prírody, darujúcej ľuďom radosť a zdravie.

O JABLKU GRANÁTOVOM

RAJSKÉ JABLKÁ
   Je mimoriadne zaujímavé, že práve plody granátovníka sú tie dobre známe bájne biblické jablká, ktoré rástli na "strome života" v "rajskej záhrade". Práve ony sa spomínajú v Biblii a nie skutočné jablká, ktoré sa v tých dobách na Blízkom východe ani nepestovali a do Palestíny sa dostali oveľa oveľa neskôr. Je to rastlina trópov a subtrópov.

O JABLKU GRANÁTOVOM

STROMY STARÉHO SVETA
   Za pôvodný areál granátovníka jedni považujú Azerbajdžan, Irán a Afganistan, iní zasa Blízky východ a krajiny Stredomoria. Nech to bolo v skutočnosti akokoľvek, šľachtené formy tejto rastliny pestovali vo veľkom už v pravekom Babylone 5 tisíc rokov pred naším letopočtom, približne v tom istom období v Indii a susediacich krajinách, v už spomínanom Kartágu a v ďalších kútoch sveta.

O JABLKU GRANÁTOVOM

KULINÁRSKE POCHÚŤKY
   Plody granátovníka sú mimoriadne chutné. Dá sa z nich robiť šťava - grenadin (obsahuje do 20% cukrov, do 3,5% kyseliny citrónovej a značné množstvo vitamínu C), ktorá sa používa čerstvá ako významná prevencia proti skorbutu a chrípke, ale aj na prípravu sirupov a vynikajúceho vína (občas sa mieša s hroznovou šťavou).

   V kulinárstve sa zrnká granátového jablka používajú na prípravu a ozdobu početných národných jedál vrátane rituálnych (napr. granátovými zrnkami sa posýpa svadobný pilav u viacerých národov Strednej Ázie, čo symbolizuje veľkú zdravú rodinu). Podľa veľkého množstva národných receptov sa tiež pripravujú džemy, želé, pastila, šerbety... Z kôry ovocia sa vyrábala, a dosiaľ sa vyrába, kyselina citrónová. Pre čitateľov časopisu "Bonsaj a čaj" môže byť zaujímavé, že pred naším letopočtom sa mladé lístie granátovníka spracovávalo na čaj. V regiónoch Orientu sa do dnešného dňa popíja čaj zo sušených kvetov tohto stromu.

O JABLKU GRANÁTOVOM

PRAVEKÉ LIEČIVO
   Granátovník patrí do zlatého fondu liečivých rastlín pravekého ľudstva. V starobylých indických lekárskych rukopisoch sa nachádzajú informácie o liečbe chorých na hemofíliu čerstvou granátovou šťavou. Plínius starší hovoril o tejto rastline ako o unikátnom univerzálnom liečebnom prostriedku.

   U Dioskorida nájdeme zmienku o omladzujúcich účinkoch vína zo šťavy granátových plodov. Hipokrates predpisoval šťavu z plodov pri žalúdočných kŕčoch a odvar zo šupy plodov pri dizentérii a ťažko sa hojacich ranách.

   Arabi od nepamäti používajú šťavu a odvar z kôry plodov ako prostriedok proti bolesti hlavy a tiež pri žalúdočno-črevných ťažkostiach (je známe, že čerstvá šťava granátových plodov znižuje hladinu žalúdočnej kyseliny).

O JABLKU GRANÁTOVOM

MNOHOSTRANNÝ ÚŽITOK
   V starodávnych časoch sa používali doslova všetky časti granátovníka aj v priemysle. Triesloviny, na ktoré je bohatá kôra plodov a lístie, sa používali pri spracovávaní tenkých kožiek (predovšetkým kozích). Kôra stromu a lístie sa taktiež používali na výrobu prírodných farbív: čierneho, hnedého, šedého, žltého a červeného. Mladé ohybné vetvičky a mladé korene slúžili predkom Arabov, Turkov a Grékov na pletenie košíkov a iných užitočných predmetov v domácnosti.

O JABLKU GRANÁTOVOM

JABLKO A JAZYK
   Mimoriadne široké využitie granátového stromu zanechalo hlboké stopy v jazyku. Granadillo, napríklad, je spoločným pomenovaním vzácnych druhov dreva ovocných stromov trópov a subtrópov vrátane dreva granátovníka, používaného na výrobu rôznych hudobných nástrojov.

   Granada, oblasť južného Španielska s hlavným mestom toho istého názvu, široko známa práve granátovníkovými plantážami.

   Často používané slovo granát - granáty s významom minerály - polodrahokamy, forma a farba ktorých veľmi pripomína jednotlivé zrnká granátových jabĺčok.

   V južnej Európe, ale aj na Slovensku je dobre známy tzv. granátový vzor - od staroveku používaný ornamentálny motív štylizovaného granátového jablka, najmä na renesančných a barokových tkaninách (zamat, brokát).

Patrí sem aj spomínané slovo grenadin - šťava z čerstvých plodov – a mnoho ďalších.

O JABLKU GRANÁTOVOM

TOTEMOVÝ STROM
   Práve kvôli všestrannému využitiu, liečivým účinkom a nevšednej kráse patrí granátovník k totemovým stromom, ktorým vďačné ľudstvo od pravekých čias pripisovalo symbolické vlastnosti.

   Na cestách po Kaukaze, Strednej Ázii a viacerých krajinách Stredomoria sme s manželom stále obdivovali granátové stromy, ku ktorým sa pôvodní obyvatelia správajú s mimoriadnou úctou. Majiteľ hotela v Larnake (Cyprus) náš milý priateľ Kostas podával každé ráno k raňajkám veľmi zvláštnym rituálnym spôsobom otvorené obrovské granátové jablká z vlastnej záhrady so zrnkami pre nás nezvyčajnej žltej farby a s mimoriadne sladkou šťavou bez kyslej príchute. Tento rituál podávania otvoreného zrelého plodu znamená úprimné prianie pekného dňa a zdravého dlhého života.

   V Uzbekistane je prejavom mimoriadnej úcty k hosťovi tiež veľmi zvláštnou technikou (bez otvorenia plodu) odšťavenie veľkého zrelého granátového jablka do pialy (orientálna a ázijská porcelánová miska na čaj) a podávanie s poklonou hosťovi s prianím zdravia jemu a celej rodine.

   Na Kaukaze, kde sme videli začiatkom júna divo rastúce a kvitnúce granátovníky v tesnej blízkosti ľadovca, nás ponúkali mimoriadne chutným dezertom pastila, pripravovaným z kondenzovanej šťavy granátových plodov, ktorý vraj posilňuje činnosť srdca a krvotvorbu a pripravuje sa na sviatky a pre hostí.

O JABLKU GRANÁTOVOM

BOŽSKÝ PLOD ŽIDOV
   Július Lörincz vo svojom článku o piešťanskej medzinárodnej výstave výtvarných diel s motívom granátovníka uvádza citát slovenskej rodáčky, ktorá už vyše 50 rokov žije v Izraeli, pani Tamar Scharachovej: "Granátové jablko je božský plod, ktorý je charakteristický aj pre židovský národ. Hovoria, že obsahuje 613 zrniek, ktoré symbolizujú naše povinnosti i činy, pokiaľ možno dobré."

O JABLKU GRANÁTOVOM

OZDOBA ĽUDOVÝCH VÝŠIVIEK
   Galerista a zberateľ Srečko Mustagrudič, pôvodom z Bosny a Hercegoviny, žijúci v súčasnosti na Slovensku, ktorý venuje mimoriadnu pozornosť artefaktom s motívom granátovníka, objavil v niektorých kútoch Slovenska motív granátového jablka na ľudových výšivkách, aj keď sa tento plod dostal do povedomia Slovákov len vďaka legendám a literárnym zdrojom. Pán Mustagrudič hovorí o granátovom jablku ako o "symbole nesmrteľnosti, plodnosti, ohnivej lásky, krvi, smrti a znovuzrodenia".

O pestovaní GRANÁTOVNÍKA v našich podmienkach si môžete prečítať tu:

ako pestovať granatovník

© Magazín BONSAJ A ČAJ - Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
PhDr. Margarita Sirotkinová, CSc.
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 5

O JABLKU GRANÁTOVOMO JABLKU GRANÁTOVOM

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie