Panel používateľa
Späť

Môj dom: Pohľad na dokonalosť

Bonsaje. Tieto miniatúrne stromčeky majú množstvo prívržencov na celom svete. A podaktorí z nich sa stretli tento rok v Nitre na 10. ročníku medzinárodnej výstavy bonsajov, suiseky a čaju BONSAI SLOVAKIA 2007. Pre tých, ktorí tam z nejakých príčin neboli, ale aj pre tých, ktorí uvažujú o pestovaní týchto miniatúr, prinášame niekoľko postrehov.

Môj dom: Pohľad na dokonalosť

Umenie pestovania miniatúrnych stromov vzniklo v Číne pred 2 000 rokmi. A Japonci ho zdokonalili. Bonsaj v preklade znamená strom v miske alebo rastlina v plochej nádobe. Aj keď tieto stromy dosahujú výšku len niekoľko centimetrov, majú všetky vlastnosti svojich „bratov" rastúcich v prírode.

 

 

BONSAI SLOVAKIA - NITRA

Niektorí ľudia považujú bonsaje za týrané stromy. Ide však o mylnú predstavu. V skutočnosti sú to rastliny, ktoré ako každé iné rastúce v záhrade či v parku majú všetku potrebnú starostlivosť. Napokon, aj záhradné stromy a kry predsa treba ošetriť a nevyhnutný je aj rez, a to isté platí aj o bonsajoch.

BONSAI SLOVAKIA - NITRA

K vzniku bonsajov sa viaže príhoda o čínskej šľachte, ktorá bola natoľko pohodlná, že ju záhradníci museli nosiť k posvätným stromom, čo nebolo vždy jednoduché. Jeden zo záhradníkov však prišiel s nápadom priniesť tieto stromy v zmenšenej podobe do šľachtických príbytkov – spojil tak praktické s estetickým.

BONSAI SLOVAKIA - NITRA

Priniesť malý strom k čínskej dáme, ktorej zošnurované chodidlo nedovoľovalo veľmi chodiť, bolo totiž jednoduchšie ako opak. Pre niekoho sú kamene talizmanom, pre iného šperkom a niektorí v nich dokážu nájsť umenie. Pre suiseky platí najmä to posledné – krásne kamene sa dokážu človeku prihovoriť, osloviť jeho dušu, stačí len načúvať.

BONSAI SLOVAKIA - NITRA


Suiseki – vzácne kamene, ktoré svojím tvarom pripomínajú rozličné objekty (ľudské postavy, zvieratá, rastliny, veci) alebo celé krajinky s pohoriami, vodopádmi a údoliami. Záleží na predstavivosti pozorovateľa, čo vidí, nemusí sa stotožniť s informáciou na štítku vedľa vystaveného kúska. Pri pohľade na tento kameň však návštevník nemusel dlho meditovať nad tým, čo mu pripomína...

BONSAI SLOVAKIA - NITRA

Zaujímavé kamene môžete nájsť aj na Slovensku. Napríklad tento pochádza z Malej Fatry. Pri hľadaní musí mať človek oči otvorené a musí byť trpezlivý, rovnako aj pri ošetrovaní, respektíve premieňaní obyčajných kameňov na krásne suiseky. Aby získali takzvanú patinu, teda aby mali kvalitný povrch (farbu i štruktúru), treba ich niekoľkokrát denne polievať čistou vodou a nechať na slnku. Tento proces môže trvať aj niekoľko rokov (závisí od druhu kameňa).

BONSAI SLOVAKIA - NITRA

FOTO: Daniel Veselský
ZDROJ: Martina Deríková

Článok bol zverejnený 02.08.2007

Na internete ho nájdete na: http://mojdom.zoznam.sk/cl/10099/165569/Pohlad-na-dokonalost

BONSAI SLOVAKIA - NITRA

Vladimír Ondejčík jr. z Nitry zaujal svojou Vodnou krajinkou – Penjing – už na výstave v roku 2002. Tohtoročná krajinka sa predstavila vo svojej novej podobe. (Krajinka, Vladimír Ondejčík jr., Nitra)

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie