LOROPETALUM CHINENSE
Počet zobrazení: 2654
Cestu k srdciam záhradkárov a milovníkov prírodných skvostov začalo Loropetalum vlastne iba nedávno, keď opustilo územie Ázie a v roku 1989 bolo zo záhradníctva Nihonkaki z japonského mesta Kawaguči prenesené do Národného arboréta USA. Vtedy sa naň upla pozornosť mnohých šľachtiteľov a záhradníkov z viacerých krajín sveta.
LOROPETALUM CHINENSE
článok z magazínu BONSAJ a ČAJ č.5
Text a foto:
RNDr. Vladimír Ondejčík, RNDr. Alena Ondejčíková
Bonsai centrum Nitra
ZABUDNUTÝ KER
Hoci Loropetalum zdobí výstavy bonsajov len niekoľko posledných rokov, je to drevina s veľkým estetickým i pestovateľským potenciálom.
Napriek svojmu nápadnému habitu tento čudesný ker unikal nezvykle dlho pozornosti západných prírodovedcov. Rástol pôvodne v húštinách juhovýchodnej Ázie, najmä južnej Číny, v oblasti podhoria Himalájí v severovýchodnej Indii a na japonských ostrovoch. Vedecky bol popísaný po prvý raz až v roku 1942, keď bol objavený v hustých krovitých porastoch čínskej provincie Chenan. Čínski a japonskí záhradníci ho so záujmom začali šľachtiť, a tak napriek tomu, že existuje len jediný druh tohto rodu Loropetalum chinense, vyšľachtilo sa niekoľko pozoruhodne krásnych variet.
CESTA DO SVETA
Cestu k srdciam záhradkárov a milovníkov prírodných skvostov začalo Loropetalum vlastne iba nedávno, keď opustilo územie Ázie a v roku 1989 bolo zo záhradníctva Nihonkaki z japonského mesta Kawaguči prenesené do Národného arboréta USA. Vtedy sa naň upla pozornosť mnohých šľachtiteľov a záhradníkov z viacerých krajín sveta.
PRE BONSAJ STVORENÝ
V našich končinách si vzhľadom na mnohé svoje prednosti našlo loropetalum uplatnenie najmä v bonsajistike. Tvorí dramatický kmeň s jemnou kôrou a hustú korunu. Konáre sa prirodzene pekne rozkladajú a majú tendenciu rásť horizontálne. Dobre znáša strih a umožňuje tak vytvoriť zaujímavý tvar koruny s viacerými samostatnými podložiami. Pri tvarovaní drôtom si však treba dať pozor na jemnú a precíznu prácu, pretože drevo rýchle dozrieva a konáriky sa pri výraznejšom ohybe môžu ľahko poškodiť.
Základné tvarovanie odporúčame urobiť veľmi skoro na jar ešte pred obdobím kvitnutia.
ZÁPLAVA KVETOV
Mimoriadnej obľube sa teší najmä červená varieta Loropetalum chinense var. rubrum. Najväčšou prednosťou tejto dreviny je červenopurpurová farba listov a atypické, exoticky pôsobiace strapaté krikľavoružové kvety.
Loropetalum chinense var. rubrum začína kvitnúť koncom zimy a skoro na jar. Pri dobrých pestovateľských podmienkach býva koruna priam obsypaná kvetom a kvitnutie sa až do mája postupne zintenzívňuje. Aj po uplynutí tohto obdobia počas leta a na jeseň sa sporadicky v korune tvoria kvety, no už nie v takej intenzite. Z kvetov po opelení dozrievajú tmavé tobolky ukrývajúce semená. Nimi si môžeme loropetalum rozmnožiť rovnako úspešne ako odrezkami. >>>
MILOVNÍK SVETLA
Aby bolo naše loropetalum stále krásne sfarbené, je dobré umiestniť ho na príjemné slnečné stanovište, aby nebolo nútené kvôli nedostatku svetla tvoriť v listoch zelené farbivo chlorofyl, ktorý prekryje pôvodnú červeň listov. Vyhnúť sa treba však silnému pražiacemu poludňajšiemu slnku, ktoré môže strom výrazne poškodiť. Potom je už lepšie pestovať ho v príjemnom polotieni. V tieni sú listy síce zelené, no strom bude šťastný a zdravý. V tom prípade ho na priame slnko vykladáme aspoň na jar, keď lúče slnka nemajú veľkú intenzitu.
STROM GURMÁN
Loropetalum má veľmi rado jemne kyslý substrát, podobne ako azalky. Sadíme ho do sypkej, ľahko presychavej pôdy s vysokým obsahom výživných organických elementov, no dbáme pri tom na dostatočnú vlhkosť substrátu. Veľmi dobré je pokryť povrch pôdy v miske machom, ktorý zabraňuje prílišnej strate vlhkosti a prehriatiu koreňov v letných horúčavách. Zároveň však dbáme na dobrú drenáž, aby vo vlhku neprišlo k odhnívaniu korienkov.
Nezabúdame na pravidelné hnojenie. Môžeme použiť hnojivo na azalky. Strom je vhodné pohnojiť už koncom zimy pred hlavným kvitnutím pevným hnojivom, ktoré sa vpraví do substrátu a pozvoľne uvoľňuje. Takto hnojíme ešte 2-krát za rok. Ak dávame prednosť kvapalným hnojivám, aplikujeme ich každé dva týždne počas celej vegetačnej sezóny. >>>
MIERNE ZIMY, SLNEČNÉ LETÁ
Rovnako ako ostré horúčavy a pálivé slnko, neznáša loropetalum ani silnejšie mrazy a studené zimné vetry, preto ho v období zimy ukladáme na nekúrené miesto do zimnej záhrady alebo skleníka. Loropetalum patrí k neopadavým druhom, preto ani na zimu listy nestráca a potrebuje dostatočne svetlé stanovište na proces fotosyntézy.
Napriek tomu, že odporúčame vytvoriť pre strom ideálne pestovateľské podmienky, loropetalum sa veľmi dobre adaptuje aj na menej vyhovujúce prostredie. Je to odolná drevina, ktorá zvyčajne nemáva ani problémy so škodcami.
Pri pestovaní v tieni či nedostatku svetla krásna červeň listov zákonite ustúpi a iba koncové prírastky, podobne ako u farebných variet javorov, sú opäť červené. Ak nám uschne vetvička alebo loropetalum je nútené hnať výhonky zo spodnej časti kmeňa, sú nové listy priamo zelenej farby, aby rastline v ohrození poskytli dostatok organických látok.
Základný druh Loropetalum chinense je krovitého vzrastu a má zelené listy a biele až bieložlté kvety. Nie je však taký krásny ako červené formy, pretože koruna s bielymi kvetmi pôsobí bledým dojmom. Číňania ho nazývajú Ju Mu.
LIEČIVO TRADIČNEJ ČÍNSKEJ MEDICÍNY
Zaujímavosťou je, že ker Loropetalum chinense var. rubrum sa využíva aj v tradičnej čínskej medicíne. Táto rastlina z čeľade Hamamelidaceae je príbuzná hamamelu a má aj podobné liečivé účinky. Posilňuje srdce a pečeň, zaháňa hnačky a bolesti hrdla, využíva sa najmä aktívny flavonoglykozid, obsiahnutý predovšetkým v kvetoch a koreňoch, ale liečivá vo forme kapsúl a jemného prášku sa pripravujú aj z listov.
Text a foto:
RNDr. Vladimír Ondejčík, RNDr. Alena Ondejčíková
Bonsai centrum Nitra
Toto je zobrazenie celého článku tak, ako bol uverejnený v magazíne Bonsaj a čaj č. 5
Magazíny si môžete objednať na našej stránke.