Panel používateľa
Späť

Kongers EBA, San Maríno

"Kongres Európskej bonsajovej asociácie bude v roku 2004 v San Maríne," rozhodol výbor EBA pred pár rokmi. Úprimne sme sa tomu potešili, pretože San Maríno nám vždy pripadalo, akoby v ňom pred storočiami zastal čas. Ako rozprávková krajina, ktorá sa znenazdajky prehupla do reality a už sa viac nevedela vrátiť späť.

Kongers EBA, San Maríno

Kongres Európskej bonsajovej asociácie, San Maríno 2004

Aj ľudia sú tu takí. Rozprávkoví. Keď sa im bližšie prizriete do tváre, zistíte, že sa do tohto sveta vôbec nehodia, aj keď sa prispôsobili záujmu turistov a dokážu s nimi žiť v príjemnej symbióze. Vo vzduchu však stále cítiť stredovek. Aj keď tento malý štát je slobodný a nezávislý od roku 301 a má jednu z najstarších ústav na svete (od 1263), pred sto rokmi používal vlastné miery a ženy tu nemohli voliť do roku 1960 a ešte ďalších 13 rokov nemohli zastávať žiadne funkcie. Ale tu, v rozprávkovom San Maríne sa tomu nikto nečudoval.

bonsai

Nádherné strmé bralo Mount Titano, na ktorom vyrástli prvé kamenné múry a prístrešky, urobilo túto najstaršiu republiku nedobytnou. Nečudo, že podľa mytologických tradícií bolo jedným z masívov, ktoré pomohli obrom Titanom vystúpiť k nebu a zvrhnúť Jupitera.

san marino

Traduje sa dokonca i presný dátum vzniku San Marína. 3. september 301. Vzniklo vďaka kresťanskému pustovníkovi a kamenárovi Marínovi, ktorý prišiel do neďalekého Rimini zo svojho rodného chorvátskeho ostrova Ráb, aby pomohol opraviť mestá, znivočené barbarskými inváziami. So svojimi priateľmi sa nakoniec usídlil na neďalekom brale, dominantne vyčnievajúcom nad krajinu. Ktovie, či sa sem uchýlil pred prenasledovaním kresťanov, alebo len tak, z vlastnej vôle. Tak či tak, zostal tu dodnes, a niet dňa, aby si na jeho meno niekto nespomenul...

garden

bonsai

bonsai

bonsai

bonsai

Z čínskeho múzea suiseki priviezli zaujímavé kamenné krajinné scenérie i kamene, ozdobené nalepenými chrobáčikmi. Táto ozdobnosť je vzdialená striedmemu japonskému ponímaniu krásy, vystihuje však typickú čínsku mentalitu a tradície. Zvláštnosťou výstavy bolo to, že jednotlivé stromy neboli označené menovkami s uvedením autora. To prinieslo mnohým veľké sklamanie.

bonsai

 Nádherné strmé bralo Mount Titano, na kto-rom vyrástli prvé kamenné múry a prístrešky, urobilo túto najstaršiu republiku nedobytnou. Nečudo, že podľa mytologických tradícií bolo jedným z masívov, ktoré pomohli obrom Titanom vystúpiť k nebu a zvrhnúť Jupitera. Traduje sa dokonca i presný dátum vzniku San Marína. 3. september 301. Vzniklo vďaka kresťanskému pustovníkovi a kamenárovi Marínovi, ktorý prišiel do neďalekého Rimini zo svojho rodného chorvátskeho ostrova Ráb, aby pomohol opraviť mestá, znivočené barbarskými inváziami. So svojimi priateľmi sa nakoniec usídlil na neďalekom brale, dominantne vyčnievajúcom nad krajinu. Ktovie, či sa sem uchýlil pred prenasledovaním kresťanov, alebo len tak, z vlastnej vôle. Tak či tak, zostal tu dodnes, a niet dňa, aby si na jeho meno niekto nespomenul... bonsai

Na európsky kongres do San Marína prileteli z Japonska zaujímaví hostia. Patril k nim i Kunio Kobayashi so svojím pôvabným doprovodom, prezident Svetovej asociácie suiseki Aristide Matsura i usmievavý, priateľský a veľmi zámožný Daizo Iwasaki, ktorého zbierka bonsajov patrí k svetovým unikátom rovnako ako práve sa budujúci nový palác bonsajov Kunia Kobayashiho..

Bralo Monte Titano bolo počas európskeho kongresu netypicky zahalené do ťažkých dažďových mrakov. To však kráse bonsajov a suiseki vôbec neubralo.

Viac sa o San Maríne i o kongrese EBA dočítate v magazíne Bonsaj a čaj č. 3Viac sa o San Maríne i o kongrese EBA dočítate v magazíne Bonsaj a čaj č. 3

© Magazín BONSAJ A ČAJ č. 3 
RNDr. Alena Ondejčíková, RNDr. Vladimír Ondejčík
Čajovňa dobrých ľudí, Nitra

bonsaj a čaj magazín

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie