Panel používateľa
Späť

Charles Ceronio - Ako pestovať BAOBABY

Počet zobrazení: 4143

Baobab je jedným z najúžasnejších stromov sveta, ktorý dráždi obrazotvornosť milovníkov rastlín na celej planéte. Čosi magické sa vznáša okolo neho, preto je v niektorých častiach Afriky uznávaný ako posvätný strom. Verí sa, že strom je duchovným domovom pre mnohých Afričanov. Baobaby patria k pôvodným stromom Afriky a môžeme ich nájsť v suchých tropických častiach južne od Sahary až po severnú hranicu Južnej Afriky. Baobaby sú obzvlášť odolné.Dokážu zniesť tie najväčšie suchá rovnako ako hrubé poškodenia ich kôry, spôsobené človekom alebo slonmi. Jednoducho im ďalšia kôra dorastie a spokojne prekvitajú ďalej.

Charles Ceronio - Ako pestovať BAOBABY


  Mnohým ľudom celkom vyrazí dych, keď vidia baobab po prvý raz. Veľký bonsajový majster John Naka bol tak zdrvený týmto stromom, že povedal: "Cítil som sa ako nepatrné zrnko prachu, ležiace pred obrovskou horou."

BAOBABY NA MADAGASKARE A V AUSTRÁLII

  Okrem afrického baobabu (Adansonia digitata) existujú aj štíhle a vysoké baobaby, ktoré môžeme nájsť na susednom ostrove Madagaskar východne od strednej Afriky. Tieto stromy sú štíhleho vzrastu a vyzerajú ako ozrutné telefónne stĺpy len s niekoľkými konármi, navrchu formovanými do koruny. Ich vedecké meno Adansonia grandidieri znamená, že sú najväčšími zo všetkých baobabov. Na Madagaskare sa vyskytujú dva ďalšie druhy, menovite Adansonia rubrostipa a Adansonia za. Baobaby sú neskutočné stvorenia s úžasnými tvarmi a formami. Niektoré vám pripomínajú démonov, iné majú tvar ako fľaše alebo čajníky. V Austrálii sa vyskytuje len jeden druh baobabu. Volá sa Adansonia gregorii.
  Tieto stormy sa líšia od afrických baobabov tým, že nemajú tak ozrutný kmeň ako ich africkí príbuzní a konáre rastú viac dohora a nie sú také ovisnuté ako u juhoafrických druhov. Pretože baobaby sú veľmi príťažlivé a vzrušujúce pre milovníkov prírody, mnohí ľudia sa zaujímajú o pestovanie týchto úžasných stromov.

AKO VYPESTOVAŤ BAOBAB ZO SEMIENKA

  Semienko baobabu je normálne veľmi tvrdé. Aby sa pomohlo jeho vzklíčeniu, mnohí používajú pilníček alebo malú pílku, ktorými narežú jeho tvrdú škrupinu. Potom je treba semienko ponoriť na jeden alebo na dva dni do vody a zasadiť do piesčitej pôdy. Umiestnite ho na teplé miesto, pretože teplo stimuluje jeho rast. Substrát má obsahovať 50% preosiateho piesku (0,05 mm) zmiešaného s rovnakým množstvom kompostu alebo listovky.
  Keď semienka vyklíčia, rozsaďte mladé stromčeky samostatne do črepníkov. Nechajte mladý stromček rásť do výšky, koľko je len možné. Čím vyšší bude vzrast, tým hrubší kmeň dosiahneme.

bonsai

AKO TVAROVAŤ MLADÝ BAOBAB

  S tvarovaním baobabu môžete začať, keď strom dorástol do želanej hrúbky a výšky. Aby ste dosiahli čo najhrubší kmeň, zasaďte ho do veľkej nádoby a nechajte ho rásť, pokiaľ nie ste s obvodom kmeňa celkom spokojní. Potom ho skráťte na 30 cm alebo na takú výšku, ako chcete mať kmeň vysoký. Podľa mojich skúseností je 30cm výška kmeňa väčšinou ideálna.
  Odrezanú časť môžete ešte rozdeliť na 30 cm kúsky, nechať ich vyschnúť, ako je to popísané kúsok nižšie, a zasadiť. Pokračujte tým, aby sa vyvinuli hlavné konáre na skrátenom kmeni stromu. Nechajte ich divoko rásť dovtedy, pokiaľ nedosiahnu hrúbku úmernú proporciám kmeňa. Pokiaľ tieto primárne vetvy rastú divoko, odporúčal by som, aby ste ich opatrne drôtom ohýbali smerom nadol. Budú pripomínať ovisnuté konáre stromov rastúcich v prírode. Mali by ste ich obtočiť drôtom po špirále len veľmi voľne a nechať ich rásť až do požadovanej hrúbky. Až potom môžu byť hlavné konáre skrátené a naštartovaný proces úplného rozvoja ďalších skupín terciálnych konárov. Táto metóda zaberie niekoľko sezón, pokiaľ dosiahnete konečný výsledok, vaše úsilie a trpezlivosť budú však vysoko odmenené. V poslednej fáze je potrebné už len zaštipovať mladé vetvičky. Baobab znáša strih veľmi dobre a aj hrubé rany sa zacelia prirodzene. Ak baobab tvorí hrubé hrčkovité korene (podobné sladkým zemiakom), môžete ich odrezať hneď, ako kmeň dosiahne svoj plný vzrast. Najlepšie je to urobiť na jar. Je dobré nechať rany zaschnúť pred tým, ako strom opäť zasadíte do zeme. Nechajte ich jeden deň na plnom slnku, aby sa úplne uzavreli. Vytvoria si povlak, ktorý bude chrániť strom pred rozkladom. Strom môžeme zasadiť do rovnakej zmesi, aká je vhodná pre semená.

KOĽKO VODY POTREBUJE BAOBAB

  Ako som spomínal už predtým, baobab je v skutočnosti obrovský sukulent, a preto nepotrebuje veľa vody. Až keď začnú pučať prvé lístky, polejeme ho po prvý raz. Neurobte to, pokiaľ je strom v citlivom štádiu zakoreňovania sa do zeme. Až v momente, keď sú lístky plne vyvinuté, môže sa začať so zálievkou. S polievaním musíte prestať okamžite, ako strom prejde do štádia dormancie (pokoja). Nemali by ste stromy polievať nikdy, naozaj nikdy počas zimy. Môžete začať polievať až vtedy, keď sa začnú otvárať púčiky ďalšieho vegetačného obdobia. Je vhodné umiestniť váš baobab do suchej časti záhrady oddelene od ostatných bonsajov. Vlhká klíma normálnej bonsajovej záhrady je príliš dusivá a mokrá pre baobaby, čo by mohlo viesť k hnilobe koreňov.

baobab

bonsai

bonsai

KAM UMIESTNIŤ BAOBAB

  Baobaby sú veľkými milovníkmi slnka, a preto ich pestujeme vonku na plnom slnku. Nedržte ich vo vnútri počas vegetačnej sezóny. V zime môžete vziať strom dovnútra a postaviť si ho niekam ako dekoráciu vzhľadom na to, že ho vôbec netreba polievať. Keď teploty klesnú príliš nízko, rastliny musíme chrániť proti chladu. Počas zimy neznášajú mráz a pokles teplôt pod 5° C.

A ČO HNITIE KOREŇOV?

  Často dostávam listy sťažujúce sa na fakt, že stromy dobre nerastú počas leta, nevyháňajú nové výhonky, atď. Vo väčšine prípadov je problém v koreňoch. Ak preskúmame korene, často môžeme nájsť niektoré z nich postihnuté hnilobou, a v tom je ten problém. Zbavíme sa ho, ak odstránime postihnuté korene. Koreňová sústava môže byť odstránená kompletne. Nehrozí nebezpečenstvo, že strom zahynie skôr, ako pustí nové korene. Keď poškodené časti odrežeme, dáme strom na plné slnko na niekoľko dní. To pomôže zahojiť a utesniť rany. Až potom môže byť strom opäť zasadený. Zasadíme ho do hrubého piesku alebo do akadamy (japonský zrnitý bonsajový substrát) a necháme ho do ďalšieho týždňa bez polievania. Polievame veľmi úsporne, pretože vďaka polievaniu sa môže opäť spustiť hnilobný proces. Inými slovami môžeme tento zákrok považovať za nový rez, pri ktorom sa odstránia korene celkom preč. Po zrezaní koreňov nezaštipujte a neskracujte nové výhonky na konároch. Čím viac bude strom rásť a zelenieť, tým sa vyvinie lepší koreňový systém. Miesto na plnom slnku povzbudí rast.

PÔDA PRE BAOBABY

  V prírode baobaby rastú vo veľmi suchých arídnych podmienkach v extrémnom teple. Preto je potřebné pripraviť pre pestovanie stromu dobře presychajúcu zem a umiestniť ho na suché a horúce miesto. Substrát môže pozostávať z 50% premytého riečneho piesku alebo skalnej drte veľkosti 0,05
mm premiešanej s rovnakým množstvím dobrého kompostu.

AKÉ HNOJIVO MÔŽEME POUŽIŤ

  Bežne sú účinné organické hnojivá a môžeme ich použiť bez nebezpečenstva poškodenia stromu. Ak chceme použiť umelé hnojivá, ubezpečte sa o vyváženosti hlavných elementov, ale s dôrazom na vyšší obsah fosfátov a draslíka ako dusíka.

RASTLINNÝ MATERIÁL

  Na pestovanie bonsajov v štýle baobabu môžeme použiť aj iné druhy. K rastlinám schopným napodobniť baobab patria druhy s mäkkým drevom, ako Balambra, koralový strom (Erethryna sp.), korkový strom (Commiphora sp.) rovnako ako ďalšie druhy s hrubými kmeňmi.

bonsai

Zobrazané druhy rodu Adansonia:

  1. A. rubrostipa
  2. A. perrieri
  3. A. digitata
  4. A. suarezensis
  5. A. madagascariensis

Baobab
Je to strom života. Je symbolom zmeny myslenia a názorov.
Nazýva sa aj Opičí chlieb alebo Fľaškovitý strom.

Charles Ceronio
Pretória, Južná Afrika

BIBLIOGRAFIA:

  • Palgrave Keith Coates, Trees of Southern Africa. C. Struik Publishers, Cape Town, 1977.
  • Packenham Thomas, Remarkable trees of the world. Jonathan Ball Publishers, Johannesburg & Cape Town, 2002.
  • Ceronio Charles, Bonsai Styles of the World. Published by the author. Pretoria 1999.

Poznámka prekladateľa:
Pri správnom pestovaní baobabov treba zohľadniť, že zima je v oblasti južnej Afriky počas nášho leta a naopak. Je treba prihliadať na skutočné obdobie vegetačného rastu a pokoja stromu.

© Magazín BONSAJ A ČAJ
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 6

bonsaibonsai

bonsai

 

bonsai

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie